EGE’DE GEZİLECEK YERLER LİSTESİ | EN GÜZEL 10 YER!


EGE’DE GEZİLECEK YERLER LİSTESİ | EN GÜZEL 25 YER!

Ege’de gezilecek yerler denilince herkesin hayalinde bambaşka bir tablo canlanabilir. Kimimiz güneşli kumsallar ve buna eşlik eden sessiz bir doğa hayal ederken, kimimiz yine bir kumsal ama yanında da hareketli bir parti ortamı, kimimiz Anadolu’da binlerce yıl önce yaşamış insanların bıraktığı kültürel miras ve mimariyi gözlerinin önüne getirirken kimimiz de lezzetli yöresel yemeklerle donatılmış sofralar hayal ediyor olabilir.

Baştan sona gezildiğinde Ege’de bunların hepsini art arda bulmak mümkün. O yüzden Ege’de Gezilecek Yerer yazısında yaklaşık 20 yıldır defalarca çeşitli bölgelerine gittiğim, hatta bazı kısımlarına tekrar tekrar gittiğim bu cennet bölgeye dair her şeyden bahsedeceğim.

Doğal olarak liste uzun olacak ancak baştan sonra kapsamlı bir Ege’de Gezilecek Yerler Rehberi de bunu gerektirir.

Hadi o zaman Çanakkale’den yola çıkalım ve Fethiye’ye kadar Ege’yi kimi zaman sahilden, kimi zaman biraz iç kısımlardan karış karış gezelim.


Ege’de Gezilecek Yerler Listesi

1. Gelibolu

I. Dünya Savaşı’nın en sıcak çatışmalarının olduğu, hüzünlü ama aynı zamanda gurur da verici bir yer Gelibolu Yarımadası ve buradaki Çanakkale Şehitliği.

Eğer bugüne kadar görmediyseniz Ege’de Gezilecek Yerler turuna başlarken en azından bir yarım gününüzü ayırmalı, şehitlerimizin mezarlarını ve hatta daha 14- 15 yaşında, ne için bu savaşa girdiğini bilmeyen çocuk Anzac askerlerinin mezarlarını, Anafartalar’ı ve buradaki müzeyi görmelisiniz.


2. Kazdağları


Ege’de yeşilin en güzel görülebileceği yer diyebilirim Kazdağları için. Daha çok trekking ve kamp için tercih edilen bu nefes kesici cennet yüksekliği sebebiyle de bir oksijen deposu.

800’den fazla bitki türünü görebileceğiniz Kazdağları Milli Parkı ise özellikle botanik bilime meraklı kimseler için ideal adres.

İsterseniz ve zamanınız varsa buraya birkaç günlük kamp ve yürüyüş için gidebilirsiniz. Ancak zamanı olmayanlar bile en azından yarım gününü bu cennette geçirebilir, biraz oksijen alıp yemyeşil doğanın tadını çıkarabilir.


3. Adatepe ve Yeşilyurt Köyleri, Mıhlı Çayı ile Zeus Altarı


Aslında Kazdağları sınırları içerisinde yer alan Adatepe ve Yeşilyurt Köyleri ile Zeus Altarı buradan geçerken mutlaka durup biraz zaman ayırmanız gereken, hem tarihi hem de doğal güzellikleri ile önemli yerler.


İlyada Destanı’na göre mitolojik tanrıların Truva Savaşı’nı İda Dağı’ndan (Kazdağları) yönettiği söyleniyormuş. Ki bugün Dede Tepe üzerinde bulunan Zeus Tapınağı da destanda bahsedilen bu yere karşılık geliyor.


Bir kayadan oyularak oluşturulan merdivenlerle çıkılan tapınakta sarnıç, sunak ve oturma alanları bulunuyor. Aslında küçük bir tapınak olmasına rağmen Zeus Altarı hem tarihi açıdan değerli hem de muhteşem bir manzarası var.

Adatepe ise İstanbul’dan sıkılarak buraya yerleşmiş, sonrasında kendi imkanları ile köydeki harabeye dönmüş evleri restore ederek sıra dışı, sevimli, sıcacık ve orijinal bir köye çevirenlerin kurduğu yerleşim yeri.

Kurduğu diyorum ama aslında Osmanlı’dan beri var olan ancak sihirli bir değnekle bir masal köyüne dönüştürülen bir yer.

İsterseniz burada yer alan butik otellerde konaklayabileceğiniz gibi isterseniz de meydandaki sevimli kır kahvesinde keyifli bir dondurma molası verebilirsiniz.

Zeytin ve çam ağaçları arasında, tarihi taş evler ve daracık sokaklarla dolayı küçük köyleri seviyorsanız bir sonraki durağınız da Yeşilköy olmalı. Burada da isterseniz konaklayabileceğiniz gibi isterseniz köyde butik otellerden birinde kahvaltı veya öğle yemeğinin tadına bakabilirsiniz.

Bu bölgede son olarak bahsetmek istediğim yer ise Mıhlı Çayı. Eğer şöyle gürül gürül akan bir şelalenin yanında, yemyeşil bir ormanda keyifle oturmak, daha küçük şelalelerle dolu orman yollarında yürüyüş yapmak, tarihi bir taş köprüden geçerek bol bol da fotoğraf çekmek isterseniz gitmeniz gereken yer Mıhlı Çayı.


4. Assos ve Behramkale


Gitmediyseniz bile isimlerini mutlaka duymuşsunuzdur. Behramkale Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine 17 kilometre mesafede sevimli bir köy.

Arnavut kaldırımlı sokakları, tam Instagram’lık taş evleri ile bu güzel köyde biraz zaman geçirip, ufak tefek de hediyelikler aldıktan sonra Lidya, Pers ve Romalılar’ın mirası olan tarihi eserlerine zaman ayırabilirsiniz.

Ki bunların başında da Assos Antik Kenti geliyor. Zamanında bölgenin en büyük limanına sahip olduğu için fazlasıyla zengin bir kent olan Assos tarihi hazinelerinin bir kısmını da bugüne kadar ulaştırabilmiş.

Buradaki en önemli yer MÖ 500 yılında yapılan Athena Tapınağı. Helenistik Dönem’den kalma nekropol (mezarlık), hamamlar, antik tiyatro ve dönemin eğitim merkezi Gymnasium ise mutlaka görmeniz gereken diğer tarihi yapılardan.


5. Ayvalık

Ege’de Gezilecek Yerler listesinin sıradaki durağı ise ünlü Ayvalık. Çevresi zeytin ağaçları ile kaplı, hatta ülkenin en büyük zeytin üreticisi olan ilçenin elbette en önemli özelliği nefis Ege yemekleri. Ancak Ayvalık bundan ibaret değil.

Ayvalık’taki restoranlarda Ege mutfağının lezzetli yemeklerini ve mezelerini keşfetmenin yanı sıra kasabanın güneyinde yer alan Sarmısaklı Plajı gezinizde mutlaka durmanız ve mevsim yazsa uzun bir yüzme molası vermeniz gereken bir yer.


6. Cunda Adası


Aslında adı hep Ayvalık’la birlikte anılır Cunda Adası’nın, ki yakınlığından ve idari olarak Ayvalık’a bağlı olmasından dolayı gayet normal.

Tarihi kiliseleri, daracık Arnavut kaldırımlı sokakları, yerlileri Türk olsa da adaya damgası vurmuş Rum etkisi ve plajları ile Cunda Adası sakin ve keyifli bir tatil için ideal adres. Üstelik Ayvalık’ta başladığınız Ege lezzetleri turu burada da fazlasıyla devam eder.

7. Bergama

Ege’de gezilecek yerler yazısında plajlara ve deniz keyfine biraz ara verip, biraz tarih ve kültürel miraslara dönme zamanı. Ve bunun için de İzmir’e 100 kilometre mesafedeki Bergama’ya gitmemiz gerekiyor.


Hitit, Yunan, Roma, Bizans ve Osmanlı gibi bölgenin en güçlü imparatorlukları altında geçen binlerce yıldan sonra Bergama müzesi ve antik tiyatrosu ile bölgenin geçmişine ışık tutuyor. Burada özellikle antik tiyatro, tapınak ve akropolü görmenizi öneririm.

8. Dikili


Bergama’nın sahil tarafındaki komşusu Dikili ise ormanları ve krater gölleri gibi doğal güzelliklere sahip olmanın yanı sıra nefis plajlarıyla da deniz severlere hitap ediyor.

Çok hareketli bir yer değil ancak sakin tatil sevenler mutlaka uğramalı hatta birkaç gün de kalıp tadını çıkarmalı.

9. Foça

Ne zaman adını duysam ölenen tatil beldemiz sevgili Foça’nın notalarının tınladığı yerdir benim için Foça.


Ege’de gezilecek yerler yazısının bir başka deniz-güneş-kumsal kasabası olmakla birlikte, ille de tarih ve genel kültür de istiyorum diyenler için Fatih Sultan Mehmet’in mirası Foça Fatih Camii ve Siren Kayalıkları gibi yerler de mevcut.