MARMARİS’TE NEREDE KALINIR? EN İYİ 9 BÖLGE & OTELLER


Marmaris’te Nerede Kalınır?


Marmaris’te konaklama için ideal 9 bölge bulunuyor:

Marmaris’in en hareketli, en popüler bölgesi Marmaris merkez,

Marmaris merkeze yakın ve olanaklar açısından benzer de olsa keyifli deniz söz konusu oldu mu öne çıkan İçmeler,

Marmaris merkeze yakın ancak daha sessiz, sakin ve huzurlu bir konaklama deneyimi için ideal Turunç,

Marmaris merkezin yanı başında bir yarım adada, doğanın ve denizin keyfini çıkaracağınız Adaköy,

Kalabalıktan uzaklaşıp doğanın ve denizin keyfini çıkarmak için eşsiz bir seçenek Hisarönü,

Ufak, şirin Ege köylerini seviyorsanız meşhur Kızkumu Plajı’na ve yemyeşil doğaya ev sahipliği yapan Orhaniye,

Marmaris’in en sevilen yerlerinden denizin kıyısında, huzur dolu bir balıkçı köyü Selimiye,

İrili ufaklı koyları ve huzur veren atmosferiyle Marmaris’te deniz tatili için en keyifli seçeneklerden Bozburun,

Bozburun Yarımadası’nın en güney ucunda, Marmaris’te konaklama için daha az popülerite, daha çok huzur ve güzellik arayanlar için mükemmel Söğüt.


1. Marmaris Merkez


Marmaris’te nerede kalınır diyorsanız ilk önerim en çok tercih edilen ve en popüler konaklama bölgesi diyebileceğimiz Marmaris merkez.

Rehbere taze başlamışken aklınızda olmalı dediğim bir konuya değinmek istiyorum.

Rehberde yer verdiğim her bölge aslında Marmaris sınırları içerisinde ancak hepsi başlı başına o kadar dolu deneyimler ve güzellikler sunuyor ki aslında hepsi bir merkez, ayrı bir tatil beldesi gibi. Marmaris merkez ise bu bölgeler arasında asıl “Marmaris”.

Bu nedenle Marmaris’te gerçekten merkezi bir noktada konaklamak ve Marmaris’in aslını deneyimlemek istiyorsanız konaklama için önceliğinizin Marmaris merkez olmasını tavsiye ederim.

Şimdi gelelim Marmaris merkezde konaklama konumuza! Öncelikle Marmaris merkezde konaklamanın güzel yanlarıyla başlayalım.

Marmaris merkezde gerçek anlamıyla yok yok. Deniz mi istiyorsunuz? Ayağınızın altında birçok plaj var. Gece hayatı? Marmaris’te gece hayatı, Marmaris merkezden sorulur. Tatilin olmazsa olmazı alışveriş ve yeme içme derseniz istemediğiniz kadar alternatif bu bölgede sizi bekliyor.

Marmaris’te gezilecek yerler listelerini süsleyen nice yerin de Marmaris merkezde olduğunu söylemeden geçmeyeyim. Marmaris Eski Çarşı, Marmaris Kalesi, Marmaris Müzesi, Halıcı Ahmet Urkay Müzesi ve Marmaris Milli Parkı (Günnücek) Marmaris merkezde otel tercih ederseniz elinizin altında olacak önemli noktalardan sadece birkaçı.

Merkezde olmayan önemli noktalara gelecek olursam da Marmaris merkez, ulaşım açısından en rahat edeceğiniz bölge olduğu için yine avantajlı.

Son olarak Marmaris merkezin konaklama açısından en avantajlı yanı konaklama için alternatif bolluğu. Marmaris merkezde 5 yıldızlı lüks otellerden pansiyonlara, butik otellerden kiralık evlere, apartlardan bungalovlara sayısız seçenek var. Yani Marmaris merkezde uygun fiyatlı otel de, lüks otel de bulmak oldukça kolay.

Kişiye göre değişecek de olsa Marmaris merkezde konaklamanın kötü yanları diyebileceğimiz, dezavantajları da var.

İlk olarak rengi, berraklığı, doğallığıyla büyüleyici Marmaris koyları, ne yazık ki Marmaris merkezde değil. Marmaris merkezde yüzme için birçok alternatif olsa da genel olarak çok kalabalık ve Marmaris’in koylarına kıyasla standart plajlar.

Kalabalık demişken ikinci dezavantaj yalnızca plajların değil, Marmaris merkezin çok kalabalık olması. Marmaris’in en turistik yeri olduğu için her mevsim, her saat kalabalık.

Son olarak da doğallık. Marmaris merkez birçok yere göre daha yeşil, daha doğal olsa da Marmaris’in o yemyeşil yüzünü merkezde görmek çok da mümkün değil.


2. İçmeler


Hem merkeze yakın olmak, hem de denizin keyfini daha fazla çıkarmak için Marmaris’te nerede kalınır diyenlere cevap burada! İçmeler, Marmaris’te konaklama için önerdiğim ikinci bölge.

İçmeler, meşhur İçmeler Plajı, merkeze yakın ideal konumu, bir seyahatte ihtiyaç duyacağınız tüm olanakları ve konaklama alternatifleriyle Marmaris’te konaklama denince akla gelen ilk bölgelerden biri.

Marmaris merkeze yalnızca 8 km olan İçmeler’de otel tercih edecekseniz birçok avantajınız olacak.

Öncelikle yukarıda da belirttiğim Marmaris merkezin her daim mevcut kalabalığından uzak olacak ancak bir minibüs ya da 10 dakikalık araç yolculuğuyla merkeze ulaşabileceksiniz.

Aynı zamanda Marmaris’in en güzel plajları arasında sayılan İçmeler Plajı’na birkaç adım uzakta ve Turunç, Kumlubük, Amos Koyu gibi popüler plajlara 10 dakika mesafede konaklama şansı yakalayarak denizin keyfini sonuna kadar çıkarma imkanı bulacaksınız.


3. Turunç


Marmaris merkezden çıkıp güneybatıya doğru kıyıdan kıyıdan ilerleyin ve işte karşınızda rehberin üçüncü önerisi, Turunç!

Hem genel olarak, hem de Marmaris’te konaklama için en sevilen bölgelerden biri olan Turunç, Marmaris merkeze yaklaşık 20 km uzaklıkta yer alıyor.

Siz de benim gibi yaz tatiline gittiğinde büyük şehir merkezi gibi bölgeler yerine daha çok Ege’nin, Akdeniz’in hissedileceği bölgelerde konaklamayı tercih edenlerdenseniz Turunç otelleri ideal bir seçenek olacaktır.

Çünkü, Turunç gerçekten de mavi ve yeşilin en güzel yüzünün bir araya geldiği, Marmaris’in en keyifli bölgelerinden biri.

Peki Turunç’ta konaklama neden keyifli? Öncelikle tabii ki deniz! Mavi Bayraklı Turunç Plajı mavinin her tonunu taşıyan berrak sularının yanında sualtındaki canlı yaşamıyla da büyüleyici.

Turunç Plajı dışında İçmeler Plajı, Amos Koyu, Kumlubük Koyu ve irili ufaklı bir sürü koy var.

Sonrasında doğa! Turunç’un adını bi’ göz önünde bulundurun. Evet, bölgeyi saran turunç meyvelerinden geliyor. Mis gibi kokular, rengarenk çiçek açan ağaçlar. Doğa yürüyüşü için de doğayla iç içe bir Marmaris oteli için de mükemmel bir bölge.

Son olaraksa aktivite ve Turunç’ta yapılacak şeyler. Turunç’ta konaklama tercih edecek olursanız su sporlarından tekne turlarına, balıkçılıktan trekkinge bir sürü aktivite seçeneğiniz olacak.

Aktivitelerin yanında Turunç’ta Amos Antik Kenti, Palamut Tepesi gibi Marmaris’te görülecek önemli yerler de bulunuyor.


4. Adaköy

Marmaris’te nerede kalınır merak edenlere yeni önerim Adaköy.

Adaköy, rehberdeki diğer bölgelerin aksine Marmaris’ten Datça tarafına doğru değil, tam zıt yönde yani Akdeniz, Dalaman tarafına doğru yer alıyor. Merkeze uzaklığı ise yaklaşık 10 km.

Adaköy adından da tahmin edeceğiniz üzere bir ada köyü. Aslında kendisi bir yarımada, kıyıya incecik bir kara parçasıyla bağlı.

Adaköy, merkeze yakın çevrede ve hatta bu rehberdeki seçenekler arasında bulabileceğiniz en yeşil konaklama bölgesi. Ne adada, ne de Adaköy yolunda fazla yapılaşma yok.

Bu nedenle Adaköy’de konaklama için belirli sayıda tesis var. Neredeyse hepsi denize sıfır ve genel olarak lüks alternatifler.

Adaköy’de yapılacak şeyler ise bence fazlasıyla keyifli. Nimara Mağarası, Fosforlu Mağara adada yer alan benzersiz doğal güzellikler. Yarımadanın her bir köşesindeki bakir koylar ise bambaşka bir deneyim sunuyor.

Bunlar dışında Marmaris Adaköy Yat Limanı’nda keyifli yürüyüşlere çıkabilir, tam karşınızdaki Bedir Adası manzarasında hayallere dalabilirsiniz.

Kısacası eğer Marmaris’te doğal, yeşil bir bölgede, huzurlu bir konaklama deneyimi isterseniz Adaköy otelleri muhteşem alternatifler, mutlaka göz atmalısınız.


5. Hisarönü


Marmaris’in kalabalıklarından uzaklaşıp konaklama alternatiflerine bakmak için şöyle daha sakin bölgelere göz atmaya ne dersiniz?

Cevabınız olumluysa buyurun Hisarönü ve Hisarönü’nde konaklama detayları!

Gökova Körfezi’nin en uç noktası Hisarönü, Marmaris’in güneybatısında, merkeze yaklaşık 20 km uzakta yani yarım saatlik mesafede yer alıyor.

Marmaris’te nerede kalınır sorusuna Hisarönü dememin birbirinden güzel birçok nedeni var.

Öncelikle, mavi ve yeşilin bir araya geldiği, Marmaris’in en hayran kalınan ve huzurlu bölgelerinden biri olması. Sevilmesine çok sevilse de sessizlik ve huzur arayanlar merak etmeyin, Hisarönü’nde aradığınız deneyimi bulacaksınız.

Sadece ortamı değil, Hisarönü’nün rüzgarı, nemsiz ve mis gibi havası da Hisarönü otelleri arasından seçim yapmanızı sağlayacak güzellikler.

Hisarönü Koyu bir yana İnbükü Koyu, Çubucak Koyu, Kızkumu Plajı, Orhaniye ve Selimiye gibi çevrede hem yüzülecek, hem gezilecek birçok yer olması da bir avantaj.

Üstelik, tatilde deniz ve doğayla yetinmek istemeyenler için de Hisarönü’nde konaklamanın bambaşka artıları var. Sörf ve binicilik, Hisarönü’nde yapılacak şeyler denince ilk akla gelenler.

Hem denizi, hem rüzgarıyla Hisarönü sörf için birçok sörf severin uğrak mekanı. Aynı zamanda, binicilik ve at safari konusunda da oldukça iddialı! Marmaris’te binicilik için öne çıkan 3 bölgeden biri de Hisarönü.

Bu kadarla da bitmedi! Hisarönü’nde konaklama tarih ve arkeoloji severler için de keyifli bir alternatif. Bybassos Antik Kenti sınırları içerisinde Kastabos Kenti’ne ait kalıntıları keşfedebilir, ortaçağdan kalma Kestabos – Hemitheia Kalesi ve daha birçok güzelliğin keyfini çıkarabilirsiniz.

Peki Hisarönü’nde nerede kalınır? Bölgede kendine hayran bırakan doğa ve lüksü bir araya getiren üst segment oteller bulabileceğiniz gibi denize sıfır, yemyeşil kamp alanları ve butik oteller, pansiyonlar gibi alternatifler de bulabiliyorsunuz.


6. Orhaniye

Marmaris’te konaklama için sevimli, ufak tefek ve doğanın keyfini çıkaracağınız bir yer mi düşünüyorsunuz? İşte tam aradığınız yer olabilecek Orhaniye!

Orhaniye, Marmaris merkeze 35 dakika mesafede yer alıyor. Selimiye ve Hisarönü arasında ufacık bir köy.

Karaya doğru derin girintili, uzun ince doğal koy sayesinde Orhaniye’nin sahil şeridi resmen bambaşka bir güzellik. Deniz durgun, ara ara sığ, renkler deseniz mavi ve yeşilin her tonu var.

Marmaris’in en güzel koyları arasında yer alan Kızkumu Plajı da Orhaniye’nin en göz alıcı tarafı.

Hikayesi antik çağlara dayanan bu plajı gördüğünüzde şaşırmaya hazır olun, çünkü denizin ortasında yürüyen bir sürü insan olacak!

Hem Orhaniye Koyu, hem Kızkumu Plajı manzarasının keyfini çıkaracağınız yüzlerce Orhaniye oteli olduğunu da baştan söyleyeyim.

Köyün ve sahil şeridinin etrafını çevreleyen çam ormanları ve Orhaniye’nin meşhur marinası Martı Marina da Orhaniye’de konaklamayı cazip kılan diğer özellikler.


7. Selimiye


“Marmaris’te Nerede Kalınır?” rehberi hazırlayıp da son yılların en popüler tatil rotalarından Selimiye bölgesine yer vermemek olmaz.

Selimiye ya da Selimiye Köyü, Marmaris’te görülmesi gereken yerler arasında başlarda geliyor. Marmaris’te konaklama söz konusu olduğunda da her özelliği, her bir köşesiyle mükemmel bir seçenek.

Selimiye, Marmaris merkeze yaklaşık 1 saat uzaklıkta, Bozburun Yarımadası’nda yer alıyor. Merkeze çok yakın sayılmasa da başlı başına kendi güzellikleriyle hem konaklama, hem de zaman geçirmek için bence oldukça tercih edilesi bir bölge.

Ne var bu Selimiye’de bu kadar diye düşünmeye başladıysanız hemen anlatayım.

Öncelikle Marmaris’in her bölgesinde olduğu gibi tertemiz, masmavi durgun bir deniz ve yemyeşil, mis gibi bir doğa.

Renkli sokakları, keyifli balık restoranları, kafeleri, gece hayatı için alternatif mekanları ve alışveriş imkanlarıyla da Selimiye fazlasıyla neşeli bir bölge.

Selimiye’de gezilecek yerler diyecek olursanız Hydas Antik Kenti, Turgut Şelalesi, Selimiye Deniz Feneri, Selimiye Manastırı ilk akla gelenler.

Karada gezmek ilginizi çekmiyorsa da tekne turlarıyla meşhur Kamelya ve Dişlice adalarını ve çevredeki daha birçok koyu ziyaret edebiliyorsunuz.

Selimiye’nin tek eksiği sayılabilecek konu ise kumsal eksikliği. Selimiye merkezde denize girmek için bir kumsal bulunmuyor. Denize girilecek mekanlar, işletmeler olsa da iskele veya kayalıklardan giriş var.

Ancak Selimiye’de denize girmek için kumsal tercih etmek isterseniz de çok uzaklaşmanıza gerek yok. Yalnızca 2 km uzakta büyüleyici Sığliman Koyu (Akkum Koyu), biraz ilerisinde ise Cennet Koyu yer alıyor.

Bunların dışında da Selimiye’nin yakın çevresindeki Cinbükü Koyu, Kızkumu Plajı, Hisarönü Koyu gibi hem denize girilecek, hem yüzülecek bölgeleri de unutmamak gerek.

Selimiye’de konaklama ilginizi çekti ve Selimiye otelleri için tavsiyeye ihtiyacınız varsa aşağıdaki mini listeye göz atmanızı öneririm.

8. Bozburun

Marmaris’in popüler ama sakin, huzurlu beldelerinden bir diğeriyle devam edelim. İşte Marmaris’te konaklama için yepyeni önerim Bozburun.

Bozburun, Marmaris’in çevresinde yer alan irili ufaklı koylardan orta büyüklükte bir yerleşim alanı. Aynı zamanda rehberdeki önerilerim arasında yaklaşık 50 km – 1 saatlik mesafeyle Marmaris’e en uzak olan bölge.

Ancak aynı Selimiye gibi Bozburun için de uzaklığı dert etmenize gerek yok. Aslına baktığınızda özellikle Marmaris merkezi görmek istemiyor ya da hareketli bir gece hayatı aramıyorsanız Bozburun, kendi avantajları ve özellikleriyle konaklama için güzel bir seçenek.

Üstelik, Bozburun’da konaklama tercih edecek olsanız kendi aracınız ya da minibüslerle1 saatlik keyifli bir yolculukla Marmaris merkeze ulaşabilir, bir günde etrafı keşfedebilirsiniz.

Hatta Bozburun çevresi gezilecek yerler Marmaris merkez ile de sınırlı değil. Orhaniye, Hisarönü, Selimiye, Söğüt, Turgut gibi popüler Marmaris tatil beldeleri yakın çevrenizde olacak.

Peki Bozburun otelleri arasından seçiminizi yaptınız ve çevrede değil, Bozburun’da zaman geçirmek istiyorsunuz. Bozburun’da yapılacak neler var birlikte bakalım.

Öncelikle Bozburun, sakinliği ve huzuruyla tam olarak kafa dinlemek isteyen tatilcilerin kaçamak noktası. Ancak tabii ki yeme içme için farklı alternatifler, alışveriş olanakları ve gece hayatı için dans etmelik kulüp gibi mekanlar olmasa da bar ve kafeler var.

Bozburun’da tabii ki deniz var! Hem de öyle böyle değil, irili ufaklı bakir koylarla kendine hayran bırakacak bir deniz var.

Bozburun’da otel tercih ederken denize sıfır alternatiflere göz atabileceğiniz gibi standart bir otel tercih ederek merkez ve çevresindeki koylarda da denizin keyfini çıkarabilirsiniz.

Bozburun Plajı, Amas Koyu, Akvaryum Koyu, Serçe Limanı, Adatepe Ada Boğazı başta olmak üzere çevrede yüzmek için birçok yer var.

Karayla ulaşım olan bu koyların yanında bir de araçla ulaşamayacağınız ancak sadece denizden ulaşabileceğiniz Bozburun koyları yer alıyor. Bu koylar için de Bozburun’da tekne turu gerçekleştirebilirsiniz!


9. Söğüt

“Marmaris’te Nerede Kalınır?” rehberimin sonuna geldik. Baktığınız bölge önerileri sizi mutlu etmediyse son önerime göz atmanızı tavsiye ederim. Karşınızda Söğüt!

Söğüt Köyü, Marmaris merkeze yaklaşık 60 km uzakta yer alan, sessiz, sakin balıkçı kasabası tadında, huzur bulmak ve doğanın keyfini çıkarmak için mükemmel bir konaklama bölgesi.

Söğüt Köyü’nde konaklama tercih etmeyi düşünürseniz butik otellerden pansiyonlara, lüks otellerden kiralık villalara farklı seçenekler bulabilirsiniz.

Söğüt’te konaklamanın artıları Marmaris’in diğer bölgelerinden farklı olmasa da Söğüt’ün de kendine has güzellikleri var.

Mesela, Simi Adası’yla karşılıklı olan Söğüt Köyü’nde günün her saati manzaranın keyfi bir başka. Gündüzleri pırıl pırıl Yunan Adaları’nın manzarası, akşamüstü eşsiz bir günbatımı.

Özellikle Saranda Koyu, Söğüt’te gün batımı için mükemmel. Merak etmeyin bu gün batımının keyfini çıkaracağınız Söğüt otelleri de oldukça bol!

Söğüt’te nerede kalınır konusuna gelecek olursak Söğüt Köyü merkezi aslında sahilden 3 km içeride yer alıyor ancak sahil şeridinde de konaklama alternatifleri var.


Marmaris’te Ulaşım


Marmaris’te konaklama için bölge ve otel seçimi yaparken ulaşım detaylarını da göz önünde bulundurmak istiyorsanız vereceğim özet bilgiler işinize yarayacaktır.

Öncelikle, Marmaris’te ulaşım günün her saati oldukça rahat olduğu için eğer özel bir durumunuz yoksa konaklama planınızı çok etkileyeceğini düşünmüyorum.

Marmaris’te ulaşım dolmuş, belediye otobüsleri, minibüs ve taksilerle sağlanıyor. Tabii ki tercih ederseniz Marmaris’te araç kiralama alternatifini de göz önüne alabilirsiniz.

Marmaris dolmuşları, Marmaris’te ulaşım için en çok tercih edilen seçenek. Yaz sezonunda neredeyse 02.00 sularına kadar hizmet veren dolmuşlar hem Marmaris merkezde her yere, hem de rehberde de yer verdiğim yakın çevredeki bölgelere ulaşım sağlıyor.

Marmaris’te otobüsle ulaşım da rahat ve uygun fiyatlı bir seçenek olsa da otobüs seferleri özellikle geceleri daha seyrek olduğu için dolmuşlar daha çok tercih ediliyor.

Sabaha kadar süren Marmaris gece hayatı eğlencesine ayak uyduracaksanız taksi kullanmak durumunda elbet kalacaksınızdır. Marmaris’te taksi fiyatları biraz pahalı olsa da tercih edilebilir aralıklarda oluyor.

Son olarak Marmaris’te araç kiralama tercih edecekseniz Marmaris merkez araç kiralama firmaları ya da ulaşım için tercih ettiğiniz havalaanında yer alan firmalar işinize yarayacaktır.

Marmaris’te araba kiralama Marmaris merkezi gezmek için olmasa da Marmaris çevresi bölgeleri ve koyları keşfetmek için en rahat ve ideal seçenek.

Marmaris’te ulaşım açısından en rahat konaklama bölgesi her yerde olduğu gibi merkez. Merkez sonrasında ise İçmeler ve Turunç geliyor.